Med internet og netbank-adgang er det enkelt at købe obligationer – vi viser dig hvordan.
Obligationer er for mange et fornuftigt valg, når de vil investere og godt vil have et højere afkast end lønkontoens 0,25% p.a. - men på den anden side ikke ønsker den højere risiko, der er forbundet med aktier.
Delvist skattefrit afkast
Ny skatteregler på vej
Der er fremsat lovforslag i Folketinget den 27. januar 2010, hvorefter kursgevinster på obligationer købt fra og med denne dato beskattes.
Samtidig forslås den maksimale skattesats på positiv kapitalindkomst gradvist nedsat fra 51,5 % til 42 %, således at den samlede beskatning forbliver uændret.
Der indføres en bagatelgrænse for kursgevinster på under 2.000 kroner. Det svarer til at investere for 100.000 kroner i korte obligationer købt til kurs 98. Læs pressemeddelelsen
Obligationer har den fordel, at man som udgangspunkt får sine penge tilbage, når obligationen udløber. Hvis man sælger før tid, vil man kunne få et mindre tab eller en mindre gevinst.
Obligationer giver et afkast, som er delvist skattefrit. Mens alle renter beskattes på samme måde, så er gevinsten, som man får ved køb og salg af obligationer, skattefri.
Netop denne skattepræmie gør, at bestemte obligationer er en anelse mere spændende for private forbrugere. Nemlig obligationer, som har en lav rente (som beskattes), men som til gengæld er tilsvarende billigere at købe. Sådanne obligationer er for eksempel følgende:
- realkreditinstitutternes 2% obligationer, og
- skibskreditinstitutternes 2% obligationer.
Sådan køber du obligationer i netbank
Nedenfor gennemgår vi, hvordan man køber for 25.000 kr. obligationer gennem sin internetbank. Vi har brugt Lån og Spar Banks netbank som eksempel, men andre netbanker har lignende funktioner.
Få et værdipapirdepot
Inden du starter, skal du have et værdipapirdepot. Nogle netbanker giver mulighed for, at man gør det selv. Alternativt beder man banken oprette depotet. Det koster ikke noget, at have et depot oprettet.
Vælg handel med værdipapirer
Vælg at ”købe”
Vælg det ønskede depot (man kan jo have flere depoter, for eksempel et til pension og et andet til andre penge)
Vælg ”afregningskonto”, det vil sige hvorfra obligationerne skal betales.
Vælg 2% rentetilpasningsobligationer eller 2% skibskreditobligationer.
Vælg obligationer, der udløber på det tidspunkt, hvor man gerne vil have pengene tilbage. I eksemplet vælges blot 1. januar 2009.
Accepter ”strakshandel”. Banken tjener penge ved at sælge lidt dyrere end prisen på børsen. Til gengæld handles med det samme til kendt pris.
Angiv beløb, der skal købes for. I eksemplet 25.000 kr. Dette inkluderer alle købsomkostninger og er beløbet som faktisk betales.
Tryk OK og godkend handel.
Slutresultat
Få seneste tests, nyheder og gode råd på e-mail. Tilmeld dig nyhedsbrevet her.
Tænk Penge har undersøgt, hvor du får mest for dine penge, når du planlægger sommerferie - og opdelt efter hvilken type ferie du ønsker Download rejseundersøgelsen her (pdf - åbner i nyt vindue)