Log på tænk.dk
Blad » Salgstanker om Post Danmark
 

Ekspert: Regering i salgstanker om Post Danmark

 
18. februar 2010
 
Forbrugerne behøver ikke at acceptere en ringere postservice efter en liberalisering, siger Post Danmark. Det har transportminister Lars Barfoed ellers lagt op til. Noget tyder på, at ministeren lægger op til et salg af Post Danmark, mener privatiseringsekspert fra RUC.
Af Thomas Lemke / Foto Post & Tele Museum

Ingen post om mandagen, tre dages ventetid på posten og ingen omdeling til døren.

Transportminister Lars Barfoed (K) har siden december flere gange været ude med meldinger om, at forbrugerne skal forberede sig på ringere postservice efter begyndelsen af 2011, hvor liberaliseringen af postmarkedet træder i kraft.

Til seneste nummer af Tænk sagde Post Danmarks administrerende direktør Knud Børge Pedersen imidlertid, at det slet ikke er nødvendigt med serviceforringelser for forbrugerne, så længe Post Danmark har lov til at opkræve forskellig porto af virksomhederne, der sender 94 procent af posten i Danmark.

Ekspert i privatisering og professor på Roskilde Universitet Bent Greve undrer sig over transportministerens udtalelse.

”Det er meget atypisk, at politikere decideret melder ud, at de er klar til at få mindre for pengene. Normalt er kravet jo mere eller i det mindste det samme,” siger Bent Greve.

Han mener, at transportministeren har andre motiver.

”Noget tyder på, at der kan være andre hensyn som skal tilgodeses her. Og noget tyder på, at ministeren siger det med et fremtidigt salg for øje. En forringelse af serviceniveauet og færre bindinger på, hvad man skal levere, og hvor meget gør jo Post Danmark mere interessant for en potentiel køber,” siger Bent Greve.

Læs Forbrugerrådet: Har posten en fremtid?

Strider mod idé om liberalisering

I Forbrugerrådet undrer afdelingschef Mette Boye sig også over de politiske udmeldinger om at sænke serviceniveauet.

”Politikerne skal sørge for at bibeholde serviceniveauet eller forbedre det. Det er jo hele formålet med en liberalisering.
Derfor er det skuffende, hvis politikerne allerede på forhånd sætter ambitionsniveauet lavet,” siger Mette Boye.

Vestres ordfører på området Kristian Pihl Lorentzen afviser, at forligskredsen på nuværende tidspunkt diskuterer et salg af Post Danmark.

”Generelt ser vi gerne statslige virksomheder privatiseret, men her er et salg slet ikke på dagsordenen. Det helt centrale er forbrugernes krav på en god postservice lige som med togdrift og så videre.
Senere må man så finde ud af, om Post Danmark skal sælges. Men nu er det slet ikke med i diskussionen,” siger Kristian Pihl Lorentzen.

Han fortæller, at der er planlagt et besøg for forligskredsen hos Post Danmark, så man kan få at vide, hvordan tingene hænger sammen.

”Det er dejlige toner fra Post Danmark, hvis de kan opretholde samme service som i dag for forbrugerne på et liberaliseret marked. Men vi skal have vendt og drejet det hele grundigt,” siger han.

Læs om, hvorfor det kendte postbud er ved at miste eksistentsberettigelsen

Køb adgang til hele taenk.dk - inkl. over 100 produkttest.
Køb bladet Tænk og adgang til hele taenk.dk.
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Få seneste tests, nyheder og gode råd på e-mail. Tilmeld dig nyhedsbrevet her.
Hvis du ikke har et kodeord og du allerede får vores nyhedsmail skal du lade kodeords feltet stå tomt og du vil modtage et kodeord fra os pr. email
Hjælp andre forbrugere med vælge de bedste produkter - del din erfaring med os! www.taenk.dk/maerkebank
Alle rettigheder (c) TÆNK · Tænk · Fiolstræde 17 · Postbox 2188 · 1017 København K
Tlf. 7741 7741 · Abonn. 7741 7777 · Fax 7741 7742 · Kontakt Tænk